Kaj je hernija diska in kako nastane?
Zaradi hitrega tempa življenja in dela, smo vse bolj izpostavljeni poškodbam, ki so posledica ponavljajočih se gibov, dvigovanja težkega bremena, sedenja ali preprosto staranja. Pogosta težava s katero se srečujejo ljudje vseh starostnih skupin je hernija diska – poškodba medvretenčne ploščice. To je stanje, ko se notranja vsebina medvretenčne ploščice premakne izven svojega položaja in s tem pritiska na sosednje živce, kar povzroča bolečine in ostale težave, ki se lahko razširijo po telesu. Hernija diska se lahko pojavi v ledvenem, vrstnem ali prsnem delu hrbtenice.
Kako pride do hernije diska?
Medvretenčne ploščica je po strukturi mehka in gumijasta, nahaja pa se v hrbtenici, med vretenci, saj omogoča gibanje in deluje kot amortizator udarcev. Sestavljena je iz dveh delov: močan in vlaknast zunanji sloj, ki obkroža notranji del ploščice se imenuje fibrozni obroč, mehek in želatinast notranji del, ki omogoča fleksibilnost pa se imenuje jedro. Hernija diska se zgodi, ko zunanji sloj medvretenčne ploščice oslabi ali poči ter tako omogoči, da notranji želatinasti del izstopi ter tako pritiska na hrbtenjačo ali živce.
Bolečine in simptomi, so lahko na različnih mestih in različne intenzivnosti, odvisno od lokacije, kjer ploščica pritiska na živčne korenine. Prav tako obstaja več razlogov za nastanek zdrsa medvretenčne ploščice.
Razlogi za nastanek hernije diska
Različni dejavniki lahko pripomorejo ali pa so razlog za zdrs medvretenčne ploščice. Med najpogostejše dejavnike štejejo naravni proces staranja, ponavljajoče se telesne obremenitve, dolgotrajno sedenje, poškodbe, prekomerna teža in genetska predispozicija. Naravni proces staranja pomeni, da medvretenčne ploščice postajajo manj prožne in izgubljajo vodo ter tako postajajo bolj dovzetne za poškodbe. Pod telesne obremenitve štejemo ponavljajoče gibe in dvigovanje težkih bremen. Takšni gibi povzročajo velik pritisk na hrbtenjačo, sploh če se dvigovanje ne izvaja pravilno. Prav tako lahko dolgotrajno sedenje v nepravilnem položaju privede do hernije diska, saj s sedenjem hrbtne mišice oslabijo, obremenitev hrbtenice pa se poveča. Hernija diska se najpogosteje zgodi ob različnih vrstah poškodbo ali tistim, ki je oslabitev medvretenčnih ploščic prirojena.