
Naj driska ne povzroči prevelikih težav
Lahko bi rekli, da je driska pri dojenčkih in majhnih otrocih precej pogosta. Do nje običajno pride hitro in nenadno. Ker lahko driska pri dojenčkih povzroči hitre izgube tekočine in dehidracijo je pomembno vedeti, kako v tem času ustrezno pomagati otroku.
Ko pride do trikratnega ali več tekočega odvajanja, govorimo, da se je pojavila driska. Glavno tveganje, ki mu je treba nameniti še posebno pozornost je zadostna hidracija. Otroci hitro dehidrirajo, kajti telo izgublja tekočino, nazaj pa je ne prejema v ustreznih količinah. Zaradi dehidracije lahko otrok postane zaspan in pasiven. Nujen je posvet z zdravnikom.
Kako pomagati dojenčku, ki ga muči driska?
Starši otroku pomagajo z dajanjem majhnih in pogostih požirkov tekočine, ki lahko preprečijo, da bi otrok dehidriral. Ko dojenček spet dobi apetit se ga začne hraniti z majhnimi količinami običajne lahko prebavljive hrane, kot so krompir, riž in prepečenec, lahko tudi meso in zelenjava, pri čemer naj meso ne bo ocvrto ali pečeno.
Starši lahko poskrbijo tudi za ohranjanje črevesnega zdravja otroka in sicer z mikrobiotiki. To so drobne bakterije, katerih glavni namen je ohranjanje zdravja črevesne flore – te bakterije so odgovorne za uravnavo ravnovesja med dobrimi in škodljivimi bakterijami. Dojenčki in otroci z zdravo črevesno floro imajo močnejši imunski sistem, ki jim pomaga tudi pri prebavi hrane, absorpciji hranil ter zmanjšuje prebavne težave.
V primeru, da se pojavi driska, bo uporaba ustreznih mikrobiotikov skrajšala trajanje driske ter s tem tveganje za dehidracijo.
Mikrobiotiki za otroke morajo vsebovati seve, ki so klinično dokazani, ter biti:
- prilagojeni starosti otroka,
- v obliki, ki jo otrok brez težav zaužije,
- brez umetnih dodatkov
- z zadostnim številom živih kultur.
Vedno pa se o uporabi mikrobiotikov posvetujte tudi z otrokovim pediatrom ali v lekarni s farmacevtom ter z njimi podprite zdravje vašega otroka.