
Naj hemoroidi ne bodo vaš sovražnik
Ali veste kaj so hemoroidi? To je normalna anatomska struktura, ki se nahaja v prav vsakem človeškem telesu, natančneje v predelu zadnjika, kjer se nahajajo kot žilne blazinice, ki, pomagajo pri izločanju blata. Hemoroide imamo vsi in dokler so v normalnem stanju je vse v redu. Težavo povzročajo povečani hemoroidi.
Zakaj so hemoroidi povečani?
Hemoroidi ali kot jim pravimo tudi zlata žila, so torej povečane žile, ki se nahajajo v spodnjem delu rektuma oziroma danke in zadnjične odprtine. Povečan tlak krvi povzroči, da se žile razširijo. To se običajno pojavi ob zaprtju, močni driski ter pri nosečnicah, zaradi pritiskanja plodu na malo medenico. Lahko so notranji ali zunanji.
Zunanji hemoroidi
Pojav zunanjih hemoroidov pogosto nima nekega znanega izvora, lahko pa se pojavi tudi kot preplet dednosti, načina življenja, stresa, urejenosti prehranjevanja ter vrste hrane in nerednega odvajanja blata.
Nastanek zunanjih hemoroidov je običajno hiter, pri nastanku se pojavi oteklina, ki je boleča na otip. Oteklina je napeta in čvrsta ter ima lahko tudi do nekaj centimetrov premera. To pomeni, da je sedenje precej oteženo, saj pritisk na zadnjik povzroča bolečino.
Zdravljenje: običajno se za zdravljenje uporabljajo zdravila za stabiliziranje hemoroidalnega ožilja in ojačanje njegovih sten npr. Detralex. V lekarni je zdravilo na voljo brez recepta. Sočasno z jemanjem zdravila je priporočena tudi uporaba protihemoroidnih mazil in svečk, ki jih je prav tako mogoče kupiti v lekarni ali pa jih predpiše zdravnik.
Nega: zunanji hemoroidi zahtevajo večkratno dnevno hlajenje z obkladki, tako, da kocko ledu zavijete v brisačo ali uporabite hladilno blazino. Priporoča se tudi umivanje s hladno vodo. Po vsakem umivanju je svetovan nanos protihemoroidnega ali naravnega mazila, ki se ga vtre v oteklino.
Kirurški poseg? V primeru tromboziranega zunanjega hemoroida se svetuje čimprejšnji obisk izbranega zdravnika. V tem primeru se v lokalni anesteziji opravi manjši kirurški poseg, kjer se naredi rez otekline in iztis krvnih strdkov.
Notranji hemoroidi
Kot že ime pove, gre za splet oziroma preplet žilnih blazinic v notranjosti analnega kanala. Lahko se zgodi, da so notranji hemoroidi povečani, vendar pa ne povzročajo nobenih težav. Zazna se jih lahko kot krvavitev, ki se pojavi kot sled krvi na papirju ali na koncu blata. Njihovo precejšnje povečanje lahko vodi celo do izpada skozi zadnjik.
Zdravljenje: v primeru manjših težav se lahko zdravljenje prične doma s protihemoroidnimi svečkami ali mazili, ki pa se ne smejo uporabljati več kot 14 dni zapored. Svetujejo se tudi zdravila v obliki tablet, ki stabilizirajo ožilje.
Odpravljanje notranjih hemoroidov: Če težave z notranjimi hemoroidi ne minejo ali se ponavljajo je vsekakor potreben obisk zdravnika. Opravi se proktološki pregled, kjer se lahko prične tudi z odstranitvijo hemoroidov. Povečan hemoroid se podveže z elastično ligaturo, ki bo prekinila prekrvavitev skozi ta del sluznice. Podvezan del se bo v nekaj dneh sam izločil z blatom. Postopek je popolnoma neboleč.
Se hemoroidi lahko preprečijo?
Da do pojava hemoroidov ne bi prišlo je možno poskrbeti tudi s preventivnimi ukrepi.
- Skrb za redno odvajanje mehkega blata (uživanje vlaknin, zadostno pitje).
- Redna telesna aktivnost, ki pomaga pri pospeševanju gibanja črevesja in preprečuje zaprtje.
- Izguba prekomerne teže.
- Če je možno, izogibanje dolgotrajnemu sedenju. Med sedenjem je potrebno večkrat vstati in se razmigati.
- Skrb za pravilen položaj telesa med odvajanjem.