Sončna elektrarna kot investicija v prihodnost

Sončna elektrarna kot investicija v prihodnost

Lahko bi rekli, da smo se znašli v času, ki ga zaznamuje čedalje večje zavedanje o pomenu trajnostnih in obnovljivih virov energije. Sonce vsak dan na Zemljo pošlje precejšnjo količino energije, ki nam je vsem na voljo. Razmislimo o samooskrbi z virom energije, ki je brezplačen in okolju prijazen, saj ne proizvaja nobenih toplogrednih plinov. Prav tako njegovo delovanje ni moteče za okolje, kajti njegovo delovanje je izredno tiho. Po začetni investiciji so tudi nadaljnji obratovalni in vzdrževalni stroški nizki. Razmislimo kako lahko sončna elektrarna na ključ dolgoročno zmanjša in na koncu povsem odpravi stroške, povezane z električno energijo. Podjetje Ekofrank, obnovljivi viri d.o.o. je za obnovljive vire specializirano podjetje, ki se ukvarja s kompletno izvedbo sistemov ogrevanja, hlajenja in prezračevanja. Na njihovi spletni strani https://www.ekofrank.si/soncne-elektrarne/ lahko vidimo, zakaj je sončna elektrarna priporočljiva za vsak dom in objekt.

sončna elektrarna2

Sončna elektrarna – zakaj

Kot prvo nam sončna elektrarna zagotovi brezplačno električno energijo. Tako ogrevanje, kot hlajenje in vsi ostali potrošniki, ki za svoje delovanje potrebujejo električno energijo, bodo za vas po sedmih do osmih letih brezplačni. V tem času se namreč povrne investicija v sončne elektrarne. Tako bo električna energija po preteku tega časa brezplačna, s tem pa boste prav tako tudi popolnoma neodvisni od dviga cen električne energije.

Vgradnja sončne elektrarne se vam izplača tudi iz tega vidika, ker vam samim ne bo potrebno v celoti kriti stroškov vgradnje. Država je strateško usmerjena v vgradnjo sončnih elektrarn in zato je ob nakupu le – teh uporabnikom na voljo subvencija države v višini 180 evrov na kilovat instalirane moči sončne elektrarne. Poleg tega so za njihov nakup zagotovljeni ugodni krediti s prav tako subvencionirano obrestno mero. To pomeni, da je možno investicijo odplačevati s prihranki pri stroških električne energije.

Najustreznejša sončna elektrarna za potrošnike

Za manjše potrošnike električne energije je trenutno na voljo program vgradnje sončne elektrarne za samooskrbo. Zato je kot začetna investicija najboljše vgraditi sončno elektrarno, ki pokriva vašo letno porabo električne energije. Letna poraba električne energije se izračuna s seštevkom zadnjih dvanajstih položnic. Ob koncu prvega leta uporabe sončne elektrarne se nato poračuna porabljena električna energija in pridobljena iz sončne elektrarne. Če porabljena energija presega pridobljeno, potem morate porabljeno elektriko doplačati. V primeru, da je sončna elektrarna zagotovila več energije, kot ste jo porabili, viška ne boste dobili povrnjenega. Zato je najbolj smiselna vgradnja elektrarne, ki pokrije vaše potrebe po energiji in ne ustvari viška.

V primeru, da to dopušča omrežje in razpoložljiva površina strehe, se lahko sončna elektrarna naknadno poveča. Kar se tiče omejitev električnega omrežja je namreč glede na moč glavnih varovalk definirana tudi maksimalna moč sončne elektrarne. Namestitev je načeloma lahko na marsikatero mesto, vendar pa obstajajo določene omejitve, ki jih je smiselno upoštevati. Sončna elektrarna naj bo usmerjena proti jugu, saj boste v ostalih smereh potrebovali več modulov za enako moč. Usmeritev proti severu pa sploh ni smiselna, saj je čas sončnega obsevanja na tej strani zelo kratek. Elektrarna naj bo nameščena na strehi stanovanjskega objekta, saj to zniža davčno osnovo. Pri namestitvi na druge objekte se DDV poveča iz 9,5% na 22%, poleg tega tudi subvencij ne boste mogli uveljavljati.

Sončna elektrarna in njena namestitev

Sončna elektrarna bo dala največji izkoristek v primeru, ko sonce na celice sije ves čas pod kotom 90 stopinj. Temu se je s fiksnimi sistemi težko približati. Na voljo so tudi sistemi, kjer se naklon in smer sončnih celic prilagajata soncu. Vendar ta možnost žal ni subvencionirana. Cilj je usmeritev strehe proti jugu in naklon strehe cca. 35 stopinj.

Učinkovitost sončnih celic neprestano raste. Trenutno je možno dobiti na 1 m2 že 200 W moči. Kdaj se bo splačalo namestiti sončno elektrarno, če ne, glede na rastoče cene in možnost subvencije, ravno zdaj.