Montaža sončne elektrarne: Koraki do energetske neodvisnosti

Montaža sončne elektrarne: Koraki do energetske neodvisnosti

Vedno več je zanimanja za sončne elektrarne. Ljudje se bolj nagibajo k izkoriščanju energije sonca, ker cene električne energije naraščajo, ker je okolje zelo obremenjeno in ker imamo vedno večjo željo biti energetsko neodvisnih. Zato je veliko investicij v sončne elektrarne. Vanje investirajo gospodinjstva in tudi podjetja. Takšna investicija prinaša dolgoročne prednosti, ampak montaža sončne elektrarne zahteva dobro načrtovanje in strokovno izvedbo.

Več o montaži najdete na: www.soncnaelektrarna.com/montaza-soncnih-celic/

Koraki do montaže sončne elektrarne

Preden se začne sama montaža sončne elektrarne, moramo upoštevati več pomembnih korakov, ti pa bodo poskrbeli za uspešno delovanje sistema. Začnemo pri načrtovanju, izbiri primerne lokacije, nato izberemo opremo, pripravimo namestitev, zmontiramo in zaženemo sistem.

montaža sončne elektrarne
montaža sončne elektrarne, naj jo opravijo strokovnjaki

Ocena lokacije in načrtovanje

Montaža sončne elektrarne zahteva izbiro dobre lokacije. Pomembno je upoštevati, da so sončne celice najbolj donosne, če jih namestimo na področje, kjer je dostop do sončne energije največji. Zato je potrebno, da izberemo lokacijo brez sence. To je lahko na strehi stavbe ali na tleh. Na tla se običajno postavljajo večji sistemi. Potrebno je upoštevati tudi naklon strehe, orientacijo in morebitne vire, na primer drevesa ali sosednje stavbe.

Ko najdemo lokacijo, se pripravi tudi načrt, v katerem je izračun potrebne moči sistema. Potrebna moč se izračuna glede na porabo energije. Potem se določi najboljša velikost sistema in iz koliko sončnih panelov bo narejen.

Izbira opreme

Ustrezna oprema je izredno pomembna. Najpomembnejše pri sončni elektrarni je, da izberemo dobre panele. Sončni paneli pretvarjajo sončno energijo v elektriko. Na trgu lahko dobimo veliko različnih vrst panelov. Razlikujejo se lahko po učinkovitosti, trajnosti in ceni. Da izberemo prave panele, moramo upoštevati naše potrebe, paziti da so kakovostni, saj je naložba donosna, če imajo paneli dolgo življenjsko dobo.

K panelom moramo izbrati tudi razsmernik, ki pretvarja enosmerni tok. Ta tok proizvedejo paneli in ga je treba pretvoriti v izmeničnega, ki ga gospodinjstvo uporablja. Dodatno lahko izberemo tudi baterijski sistem, ki nam bo shranil presežek energije. To poveča našo neodvisnost.

Priprava na namestitev

Za montažo potrebujemo soglasja in dovoljenja. Postopek je sicer preprost, a še vedno se moramo ukvarjati z nekaterimi formalnostmi. Pridobiti je recimo potrebno soglasje elektrodistribucijskega podjetja. V nekaterih primerih potrebujemo soglasje sosedov. To je pomembno predvsem, če bo elektrarna bistveno spremenila videz objekta ali okolice.

montaža sončne elektrarne
montaža sončne elektrarne, sončna lokacija brez senc

Montaža

Pomembno je, da za montažo izberemo strokovno osebje. Montaža sončne elektrarne poteka v več korakih. Najprej se namesti nosilna konstrukcija, ki jo prilagodimo elektrarni in podlagi, bodisi strehi ali tlom. Ta konstrukcija mora biti kakovostna, dobro nameščena, saj bo morala zdržati številne vremenske pogoje.

Na nameščeno konstrukcijo namestimo sončne panele, dodamo razsmernik in če ga želimo, tudi baterijski sistem. Panele povežemo z razsmernikom, ki ga namestimo v bližini elektro omarice objekta. To olajša priklop na sistem.

Zagon in priklop v omrežje

Ko je opravljena montaža sončne elektrarne, sledi zagon sistema. Strokovnjak vklopi elektrarno, preveri njeno delovanje, če je primerno priključena in če je vse varno za uporabo. Uradni priklop na električno omrežje pomeni, da elektrarna začne proizvajati energijo. Ta faza vključuje tudi merjene, s katerim določimo, koliko energije elektrarna proizvede.

Prednosti in izzivi montaže sončne elektrarne

Namestitev sončne elektrarne prinese številne prednosti. Ena je finančni prihranek, ker zmanjšamo stroške električne energije. Dolgoročno lahko tudi zaslužimo.presežek energije tudi podamo v omrežje.

Sončna elektrarna zmanjša tudi ogljični odtis in ohranja okolja. Zelena energija prinese manj odvisnosti od fosilnih goriv in drugih neobnovljivih virov energije.

Montaža sončne elektrarne pa je tudi izziv. Začetni stroški so visoki in investicija se vrača nekaj let. Vmes je potrebno tudi vzdrževanje elektrarne in popravila, ki jih zahteva skozi leta.

Zaključek

Ko se odločimo za sončno elektrarno, je to dolgoročna naložba. Montaža sončne elektrarne prinese finančne in okolijske koristi. Pravilno načrtovanje, dobra izbira opreme in strokovna montaža, bo prinesla energetsko neodvisnost in prispevek k čistejšemu planetu. Postopek je zahteven, a so koristi, ki sledijo vredne trudi in investicije.