Glasbena šola Ljubljana
Glasbena šola Ljubljana
Glasbena šola za otroka pomeni veliko število prednosti, saj se z obiskom razvija njegov kognitiven, čustva in socialni razvoj. Glasbena šola Ljubljana, https://willems.si/ vpisuje otroke že od 3.leta dalje. Na začetku se otroci učijo glasbe skozi vodeno igro, osvajajo osnovna ritmična, melodična in harmonska znanja. Ta osnovna znanja omogočajo temelj za kasnejše spremljanje glasbe in umetnosti. Osnove pomagajo kasneje pri učenju instrumenta in solfeggia.
Prednosti obiskovanja glasbene šole Ljubljana za najmlajše so številne:
- Razvijejo se glasbene sposobnosti, saj otroci v rani mladosti gradijo temelje glasbene pismenosti in s tehničnimi in teoretičnimi veščinami krepijo svoje znanje o glasbi,
- Izboljša se jim koncentracija in disciplina, saj redno vadijo. Redna vadba zahteva osredotočenost, disciplino in vztrajnost. Tako se s temi veščinami tudi lažje prebijajo skozi druge vidike življenja.
- Kognitivni razvoj je boljši, saj glasba spodbuja razvoj možganov, vpliva tudi na znanje matematike, jezik in druge predmete.
- Glasba je izrazno sredstvo, je nekaj prvinskega in skozi glasbo se lahko čustveno izražamo. Zato se z obiskom glasbene šole krepi čustveni in socialni razvoj otroka. Lažje se izražajo in razumejo lastna čustva. Ker so v glasbeni šoli v skupini, se socialno razvijajo, znajo timsko delovati, razvijajo empatijo in čustva.
- Javno nastopanje in nova znanja krepijo samozavest otroka. Z zgodnjim navajanjem na nastop, se krepi otrokovo zaupanje vase.
- Kot vsaka umetnost, tudi glasba spodbuja ustvarjalno mišljenje in inovativnost.
- Skozi glasbo se otroci spoznajo z različnimi kulturami in zgodovino, kar širi njihovo razgledanost.
- Otroci v glasbi preprosto uživajo. Sproščanje in užitek sta del glasbe.
- Skozi uspehe na nastopih in tekmovanjih, dobijo občutek svoje vrednosti in jih spodbuja k novim izzivom.
- Študije kažejo, da so otroci, ki so glasbeno izobraženi, boljši učenci, bolj socialni in pa bolj duševno zdravi.
Po glasbenem uvajanju
Po uvajanju za najmlajše, se otroci pri 7. ali 8. letu vpišejo v program glasbene vzgoje. Otroci se običajno odločajo za igranje kakšnega od instrumentov, obiskujejo pa tudi solfeggio. Glasbena šola Ljubljana, po Edgarju Willemsu, omogoča učenje klavirja, violine, viole, violončela, kljunaste flavte, prečne flavte, klarineta, saksofona, fagota in roga. Otroci se za instrument odločijo glede na svoje želje in sposobnosti. Živ solfeggio omogoča vsakemu učencu njemu primerno umetniško pot in svojstven glasbeni izraz.
Otroci se glasbe učijo skozi več dejavnosti. Aktivno poslušanje glasbenih del, petje, ustvarjanje in gibanje, so vse pomembne aktivnosti, da se naučimo glasbe. Prav tako je pomembno glasbeno opismenovanje.
Glasbena šola Ljubljanja, glasbeni center Edgar Willems
Sproščeno ozračje v šoli, ki ve, kako otrokom približati glasbo in jih naučiti instrumenta in hkrati trdega dela. Šola na obrobju ljubljanskega barja, kjer se otroci individualno učijo instrumenta 2x tedensko, je tudi šola, ki otroke rada kam pelje. Mladi glasbeniki se odpravijo na tabore, gostovanja in na mednarodne povezave. Zelo spodbujamo tudi skupinsko muziciranje, ob katerem se učenci navadijo poslušati drug drugega in sodelovati, tako v komornih sestavih kot v pevskem zboru in šolskem orkestru.
Center je aktiven član mednarodne federacije Willems, zato se veliko medšolsko povezuje in sodeluje z odličnimi pedagogi in umetniki. Otroci srečujejo glasbenike vsega sveta. Vsakoletni nastopi glasbenikov v Cankarjevem domu in Slovenski filharmoniji, sta posebna dogodka za vsakega otroka.
Glasbena šola omogoča otrokom dobro odskočno desko tudi za srednješolsko izobrazbo.